Rancangan Pelajaran Tahunan
|
2014
|
SEJARAH
|
|
Disediakan oleh:
JUSVINDER
PAL SINGH
MINGGU/ TARIKH
|
TEMA/TAJUK
|
HASIL PEMBELAJARAN
|
KONSEP /
ISTILAH
|
BBM
|
UNSUR PATRIOTISME
|
AKTIVITI PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
1
2/1 – 4/1
2
7/1 – 11/1
|
TEMA 10
KEMUNCULAN DAN
DAN PERKEMBANGAN NASIONALISME SEHINGGA PERANG DUNIA KEDUA
Bab 1
Kemunculan dan
perkembangan nasionalisme di Asia Tenggara (AT).
1.1. Imperialis
Barat di Asia Tenggara
1.1.1 Imperialis
barat
1.1.2 Faktor
imperialis - ekonomi dan politik
1.2. Perubahan
sistem politik
1.2.1. Pengenalan
sistem birokrasi barat
|
Memahami
faktor imperialisme barat di Asia Tenggara:
Aras
1
1.1 Menyatakan
takrif imperialisme
1.2 Menyenaraikan
kuasa imperialis barat di AT
1.3 Menyatakan
faktor-faktor imperialisme barat
Aras
2
2.1
Menghuraikan faktor-faktor imperialis barat di AT
Aras
3
3.1 Merasionalkan
keistimewaan AT yang menarik minat imperialis barat.
Memahami
sistem politik yang diperkenalkan oleh barat:
Aras
1
1.1 Menyenaraikan
perubahan pentadbiran kuasa barat di AT.
Aras
2
2.1 Menghuraikan
perubahan pentadbiran AT
Aras
3
3.1
Menganalisis kesan pengenalan sistem
birokrasi barat
|
Imperialis
Imperialime
Kronologi
Birokrasi
|
Peta
Carta /
Petikan buku teks
|
Negara kita tanggungawab kita
Sedia berkorban
|
Perbincangan :
Faktor-faktor yang membawa imperialisme
barat ke Asia Tenggara.
Menandakan lokasi penguasaan imperialis
barat di Asia Tenggara
Membandingkan sistem pentadbiran sebelum
dan semasa penjajahan kuasa barat di Asia Tenggara
|
|
Memahami
gerakan nasionalisme di Asia Tenggara:
Aras
1
1.1 Menyatakan
takrif nasionalisme
1.2 Menyenaraikan
faktor yang mencetuskan nasionalisme di
AT
1.3 Menyatakan
ciri-ciri nasionalisme tahap pertama dan tahap kedua.
Aras
2
2.1
Menghuraikan faktor-faktor yang mencetuskan
nasionalisme di AT.
Aras
3
3.1
Membandingkan corak pergerakan nasionalisme di AT
|
Nasionalisme
Nasionalis
Gerakan
Islah
Gerakan
Sederhana
Gerakan
Radikal
Gerakan
Massa
Revolusi
|
Peta minda:
Pengaruh luar terhadap gerakan nasionalisme
di Asia Tenggara
|
Mempertahankan kedaulatan negara.
|
Membina peta minda
|
MINGGU/ TARIKH
|
TEMA/TAJUK
|
HASIL PEMBELAJARAN
|
KONSEP /
ISTILAH
|
BBM
|
UNSUR PATRIOTISME
|
AKTIVITI PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
3
14/1- 18/1
|
BAB 2:
Nasionalisme di
Malaysia sehingga Perang Dunia Kedua
2.1
Perjuangan pemimpin setempat menentang
British.
2.1.1.
Sebab–sebab penentangan
2.1.2. Peristiwa
penentangan pemimpin tempatan
(Dol
Said, Rentap, Syarif Masahor, Dato’ Maharaja Lela, Yamtuan Antah, Dato’ Bahaman,
Mat Salleh, Tok Janggut, Antanom,
Abdul Rahman Limbong)
|
Memahami
perjuangan pemimpin setempat menentang British:
Aras
1
1.1 Menyenaraikan
tokoh setempat yang menentang British
1.2 Menyatakan
sebab-sebab pemimpin setempat menentang British
Aras
2
2.1 Menghuraikan
sebab pemimpin setempat menentang British
Aras
3
3.1
Menjelaskan kepentingan kemuafakatan dalam
mencapai sesuatu matlamat.
|
Pemimpin
setempat
Anti-British
Maruah
bangsa
Pejuang
bangsa
|
Peta
Kajian teks
|
Berani mempertahankan maruah bangsa dan tanah
air.
|
Buku skrap:
Biografi tokoh
Melabel peta
Perbincangan:
Pemimpin setempat: pejuang atau pemberontak?
|
|
4
21/1-
25/1
|
2.2. Gerakan
nasionalisme sehingga Perang Dunia II
2.2.1.
Faktor-faktor pemangkin nasionalisme
2.2.2. Gerakan
Islah dalam meningkatkan minda bangsa
2.2.3. Akhbar,
majalah, novel pengerak kesedaran kebangsaan
2.2.4. Perjuangan
nasionalisme oleh Persatuan Melayu
a) Kesatuan
Melayu Singapura
b) Kes.
Melayu Selangor
c) Kes.
Melayu Muda
d) Kes.
Keb. Melayu Sarawak
Perkembangan
dan peranan akhbar dan majalah.
Al-Imam
i. Seruan
Al-Azhar
ii. Pilihan
Timur
iii. Majalah
Guru
iv. Warta
Malaya
v. Majlis
vi. Utusan
Melayu
vii. Saudara
viii. Fajar
Sarawak
ix. Lidah
Benar
x. Pengaruh
Al-Ikhwan
2.2.5.
Gerakan nasionalsme semasa pendudukan Jepun
|
Memahami
perkembangan gerakan nasionalisme sehingga Perang Dunia II
Aras 1
1.1 Menyatakan
faktor-faktor yang menyumbang kepada perkembangan nasionalisme
1.2 Menyenaraikan
tokoh-tokoh yang terlibat dalam Gerakan Islah
1.3 Menyatakan
perkembangan peranan akhbar, majalah dan novel dalam gerakan nasionalisme
Aras
2
2.1
Menghuraikan faktor-faktor yang menyumbang
kepada perkembangan gerakan nasionalisme
2.2
Menghuraikan isu yang diperjuangkan oleh
badan-badan dan kesatuan dalam gerakan nasionalisme
2.3
Mengelaskan peranan akhbar dan majalah
dalam membangkitkan kesedaran nasionalisme
Aras
3
3.1 Mengklafikasikan
isu dan perjuangan akhbar dan majalah dalam gerakan nasionalisme
3.2 Menilai
wawasan Kaum Muda dalam mendaulatkan bangsa Melayu
|
Gerakan
Islah
Kaum Muda
Kaum Tua
Nasionalis
Pan-
Islamisme
Sosio-
ekonomi
Sosio-Politik
|
Hidup bersatu padu
Berfikiran kreatif
dalam menghasilkan idea
|
Menyusun
biografi tokoh-tokoh pejuang kebangsaan
Menyusun
carta
isu perjuangan
akhbar
dan majalah
|
*23 Jan Cuti Maulidur Rasul
|
MINGGU/ TARIKH
|
TEMA/TAJUK
|
HASIL PEMBELAJARAN
|
KONSEP /
ISTILAH
|
BBM
|
UNSUR PATRIOTISME
|
AKTIVITI PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
5
28/1-
1/2
|
TEMA
11:
PEMBINAAN
NEGARA DAN BANGSA KE ARAH KEMUNCULAN NEGARA MALAYSIA BERDAULAT
BAB 3:
Pembinaan
Negara dan Bangsa
3.1.
Latar belakang konsep negara dan bangsa
3.1.1.
Pembinaan negara bangsa:
a)
Kerajaan Islam Madinah
b)
Kerajaan Itali dan Jerman
3.1.2.
Ciri-ciri negara dan bangsa
Bangsa
a)
Negara
b)
Kerajaan
c) Perlembagaan
|
Memahami
latar belakang pembinaan negara dan bangsa
Aras
1
1.1 Mentakrifkan
konsep negara dan bangsa
1.2 Menyenaraikan
ciri-ciri sebuah negara bangsa
Aras
2
2.1 Menerangkan
latar belakang penubuhan negara Jerman dan Itali
2.2 Menghuraikan
ciri-ciri negara dan bangsa
Aras
3
3.1
Menilai kepentingan pembentukan negara dan
bangsa
3.2
Membandingkan proses pembinaan negara dan
bangsa kerajaan Madinah, Itali dan Jerman
|
Negara
Bangsa
Negara
Bangsa
Kerajaan
Piagam
Perlembagaan
‘Real Politics’
|
Peta
minda
Peta minda:
Ciri-ciri
sebuah negara dan bangsa pada zaman Kesultanan Melayu Melaka dan Johor
|
Hidup bersatu padu
Berfikiran kreatif
dalam menghasilkan idea
Menyanjung warisan bangsa
Bersama mempertahankan kedaulatan negara
|
Perbincangan:
Ciri-ciri negara dan bangsa
Kajian dokumen:
Undang-undang Tubuh Negeri Johor
|
*28 Jan Cuti Thaipusam
*1 Feb Cuti Hari WP
|
6
4/2- 8/2
|
3.2. Kesultanan Melayu Melaka asas pembentukan negara dan bangsa
3.2.1. Ciri-ciri
negara dan bangsa
3.3. Warisan negeri-negeri Melayu
3.3.1.
Johor – Undang-undang Tubuh Negeri Johor
3.3.2.
Terengganu –
Ittiqan-ilmuluk-bi ta’dil-il-suluk
3.3.3.
Kelantan – Sistem Jemaah Menteri
3.3.4.
Negeri Sembilan – konsep demokrasi
dan konsep persekutuan.
|
Suku
Perut
Menobat
Undang
Lembaga
Buapak
|
*8 Feb CP1
Cuti Sebelum Tahun Baru Cina
|
MINGGU/ TARIKH
|
TEMA/TAJUK
|
HASIL PEMBELAJARAN
|
KONSEP /
ISTILAH
|
BBM
|
UNSUR PATRIOTISME
|
AKTIVITI PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
7
11/2-15/2
8
18/2-23/2
|
BAB 4: Pembinaan Negara dan Bangsa Malaysia
4.1. Malayan Union
4.1.1.
Sebab pengenalan Malayan Union
4.1.2.
Ciri-ciri perjanjian Malayan Union 1946
4.1.3.
Reaksi terhadap Malayan Union
4.1.4.
Tindakan orang Melayu menentang Malayan Union
4.2.
Persekutuan Tanah Melayu 1948
4.2.1 Faktor –faktor pembentukan Persekutuan Tanah Melayu
4.2.2. Langkah pembentukan Persekutuan Tanah
Melayu
4.2.3. Perjanjian Persekutuan Tanah Melayu
4.2.4. Tokoh penggerak Persekutuan Tanah Melayu
4.3. Pergerakan politik di Sabah dan Sarawak
|
Memahami
proses pembentukan Malayan Union dan Perlembagaan Tanah Melayu 1948 ke arah
pembinaan negara dan bangsa
Aras
1
1.1 Menyatakan
ciri-ciri gagasan Malayan Union 1946
1.2 Menyenaraikan
bantahan orang Melayu, Raja-raja Melayu, dan sokongan orang dagang kepada
terhadap Malayan Union
1.3 Menyenaraikan
isi Perjanjian 1948
1.4 Menyenaraikan
langkah-langkah pembentukan Persekutuan Tanah Melayu 1948
Aras 2
2.1
Menghuraikan isi Perjanjian Malayan Union
1946
2.2
Menghuraikan sebab-sebab bantahan orang
Melayu, Raja-raja Melayu, dan sokongan orang dagang kepada terhadap Malayan
Union
2.3
Membincangkan tokoh-tokoh utama dalam
proses pembentukan Persekutuan Tanah Melayu 1948
Aras 3
3.1
Menghubungkaitkan Malayan Union dengan
pembinaan negara dan bangsa
3.2
Menganalisis kepentingan Malayan Union
kepada politik orang Melayu
3.3
Menghuraikan kepentingan Persekutuan Tanah
Melayu 1948 dalam pembinaan negara dan bangsa
3.4
Menghubungkaitkan Perjanjian Persekutuan
Tanah Melayu 1948 dengan Perjanjian Merdeka 1957
|
Gagasan Malayan Union
Jus Soli
|
Kajian
Teks
Gambar
|
Berbangga sebagai rakyat Malaysia
Menghormati raja
Semangat kekitaan
Semangat setia negara
|
Simulasi: Kata-kata yang dilahirkan dalam
menentang Malayan Union.
Perbincangan: Ciri-ciri Malayan Union
|
*12 Februari
Cuti Tahun Baru Cina
*23 Feb
Merentas Desa
|
UJIAN 1 (25 FEBRUARI- 1 MAC)
|
MINGGU/ TARIKH
|
TEMA/TAJUK
|
HASIL PEMBELAJARAN
|
KONSEP /
ISTILAH
|
BBM
|
UNSUR PATRIOTISME
|
AKTIVITI PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
|||
10
04/3-08/3
11
11/3-15/3
|
BAB 5:
Pembinaan
Negara Bangsa Yang Merdeka
5.1. Sistem ahli
5.1.1.
Ciri-ciri sistem Ahli
5.1.2.
Proses perlaksanaan dan kepentingan
Sistem Ahli
5.2. Pakatan murni
5.2.1.
Perikatan
5.2.2.
sistem pilihanraya bandaran negeri dan
Majlis Perundangan Persekutuan 1955
5.3. Perjanjian Persekutuan Tanah Melayu 1957
5.3.1.
Suruhanjaya Reid
5.3.2.
Isi-isi penting Persekutuan Tanah Melayu 1957
|
Memahami
usaha-usaha ke arah kemunculan negara dan bangsa yang berdaulat
Aras1
1.1 Menyatakan
maksud sistem ahli
1.2 Menyatakan
hasil pakatan murni
1.3 Menyatakan
syarat-syarat Perjanjian Persekutuan Tanah Melayu 1957
Aras
2
2.1 Menghurai
kepentingan sistem ahli dan pakatan murni
2.2 Menjelaskan
usaha ke arah kemerdekaan negara
Aras
3
3.1
Menghubungkaitkan Perjanjian Persekutuan
Tanah Melayu 1957 dengan kedaulatan negara dan bangsa
|
Pakatan murni
Kemerdekaan
Kedaulatan
Pemasyhuran
Pengisytiharan
|
Petikan Dokumen Perisytiharan di Melaka
Video perisytiharan kemerdekaan
|
Mengamalkan sikap tolak ansur
Menghargai kedaulatan negara
|
Kajian dokumen Perisytiharan kemerdekaan di
Melaka
|
||||
MINGGU/ TARIKH
|
TEMA/TAJUK
|
HASIL PEMBELAJARAN
|
KONSEP /
ISTILAH
|
BBM
|
UNSUR PATRIOTISME
|
AKTIVITI PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
|||
12
18/3
– 22/3
|
BAB
6:
Pengukuhan Negara dan Bangsa Malaysia
6.1. Cadangan ke arah Pembentukan Malaysia
1963
6.2. Faktor–faktor Pembentukan Malaysia
6.2.1. Faktor politik
6.2.2. Faktor ekonomi
6.2.3. Faktor social
|
Aras 1
1.1 Menyatakan
idea pembentukan gagasan Malaysia
1.2 Menyenaraikan
sebab pembentukan Malaysia
1.3 Menyatakan
reaksi dalam negara terhadap pembentukan Malaysia
1.4 Menyenaraikan
syarat Perjanjian Malaysia 1963
Aras
2
2.1 Menghuraikan
sebab- sebab pembentukan Malaysia
2.2 Menyusun
secara kronologi peristiwa pembentukan Malaysia
Aras 3
3.1
Menganalis usaha pemimpin negara menangani
reaksi luar bagi mengekalkan negara Malaysia yang berdaulat
|
Buku teks
Video
|
Sedia berkorban
Sentiasa bersatu padu
|
Kajian gambar:
Peristiwa pembentukan Malaysia
Perbincangan:
Reaksi negara luar terhadap pembentukan
Malaysia
Kajian dokumen:
Perjanjian Malaysia
|
|||||
CUTI PERTENGAHAN PENGGAL 1 (23 MAC – 31 MAC 2013)
|
||||||||||
MINGGU/ TARIKH
|
TEMA/TAJUK
|
HASIL PEMBELAJARAN
|
KONSEP /
ISTILAH
|
BBM
|
UNSUR PATRIOTISME
|
AKTIVITI PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
13
1/4-5/4
|
BAB
6:
Pengukuhan Negara dan Bangsa Malaysia
6.3. Reaksi terhadap pembentukan Malaysia
6.3.1.
Dalam negara
6.3.2.
Luar negara
6.4. Langkah- langkah pembentukan Malaysia
6.5. Perjanjian Malaysia 1963
6.5.1. Intipati Perjanjian Malaysia 1963
|
Aras 1
1.5 Menyatakan
idea pembentukan gagasan Malaysia
1.6 Menyenaraikan
sebab pembentukan Malaysia
1.7 Menyatakan
reaksi dalam negara terhadap pembentukan Malaysia
1.8 Menyatakan
reaksi luar negara terhadap pembentukan Malaysia
1.9 Menyenaraikan
syarat Perjanjian Malaysia 1963
Aras 2
2.3 Menghuraikan
sebab- sebab pembentukan Malaysia
2.4 Menyusun
secara kronologi peristiwa pembentukan Malaysia
2.5 Menjelaskan
reaksi negara luar terhadap pembentukan Malaysia
Aras 3
3.2
Menganalis usaha pemimpin negara menangani
reaksi luar bagi mengekalkan negara Malaysia yang berdaulat
|
Buku teks
Video
|
Sedia berkorban
Sentiasa bersatu padu
|
Kajian gambar:
Peristiwa pembentukan Malaysia
Perbincangan:
Reaksi negara luar terhadap pembentukan
Malaysia
Kajian dokumen:
Perjanjian Malaysia
|
14
8/4
– 12/4
|
BAB
7:
Sistem
Pemerintahan dan Pentadbiran Negara Malaysia
7.1. Ciri-ciri demokrasi berparlimen
7.1.1.
Perlembagaan
7.1.2.
Raja Berperlembagaan
7.1.3.
Badan pemerintah
7.1.4.
Pilihanraya
7.1.5.
Parti politik di Malaysia sehingga tahun 1963
|
Memahami
ciri-ciri demokrasi berparlimen di Malaysia
Aras 1
1.1 Mentakrif
demokrasi berparlimen
1.2 Menyenaraikan
ciri-ciri demokrasi
1.3 Menjelaskan
konsep keluhuran perlembagaan
1.4 Menyenaraikan
kuasa Yang di-Pertuan Agong
1.5 Menyatakan
proses pilihanraya
1.6 Menyatakan
pihak yang terlibat dalam pilihanraya
1.7 Menyenaraikan
parti-parti politik yang ditubuhkan sehingga tahun 1963.
Aras
2
2.1 Menjelaskan
ciri-ciri demokrasi berparlimen
2.2 Menjelaskan
kepentingan perlembagaan
2.3 Mengelaskan
proses pindaan perlembagaan
2.4 Menggalurkan
perkembangan parti politik di Tanah Melayu, Sarawak, dan Sabah selepas Perang
Dunia ll
Aras
3
3.1
Merasionalkan perlembagaan memperuntukan
perkara-perkara yang tidak boleh dipersoalkan
3.2
Mewajarkan peranan rakyat dalam menentukan
pemerintahan negara
|
Demokrasi
Perlembagaan
Keluhuran
perlembagaan
Raja
berpelembagaan
Parlimen
Jemaah
Menteri
Pengasingan kuasa
Pilihanraya
Badan pelaksana
Badan
kehakiman
Badan Perundangan
Dewan
Negara
Dewan Rakyat
Ordinan
Enakmen
Akta
|
Cabutan dokumen negara (Perkara
3, 5, 8, 11,
152 & 153)
|
Sedia berkorban
Sentiasa bersatu padu
Patuh kepada peraturan dan undang-undang
Bertanggung jawab dalam
kepemimpinan
Menunaikan hak dan tanggungjawab
Mengamalkan sikap muafakat
Kekayaan negara dinikmati bersama
|
Mengkaji dokumen (cabutan perlembagaan)
|
*12 April
Hari Anugerah Cemerlang /CP2
|
15
15/4-19/4
|
7.2. Negara Persekutuan
7.2.1. Kerajaan Persekutuan
|
Memahami
kuasa Kerajaan pusat dan kerajaan negeri
Aras
1
1.1 Menyatakan
maksud kerajaan persekutuan
1.2 Menyatakan
senarai kuasa kerajaan negeri
1.3 Menyatakan
bidang kuasa senarai bersama
Aras 2
2.1
Menghuraikan bidang kuasa kuasa kerajaan
negeri
2.2
Menghuraikan bidang kuasa senarai bersama
Aras
3
3.1
Menghuraikan kepentingan kerjasama kerajaan
pusat dan kerajaan negeri bagi mewujudkan sebuah kerajaan persekutuan yang
kukuh
3.2
Merasionalkan kepentingan pembahagian
kuasapengukuhan jati diri bangsa Malaysia
|
Kerajaan persekutuan
Kerajaan pusat
Kerajaan negeri
Senarai bersama
Setia negara
Jati diri
|
Grafik bidang kuasa
negara
kerajaan pusat, kerajaan negeri dan senarai
bersama
|
Berbincang berpandukan bahan grafik bidang kuasa
Kerajaan pusat, kerajaan negeri dan senarai
bersama
|
||
16
22/4-26/4
|
7.3. Lambang-lambang negara
7.3.1.
Jata Negara
7.3.2.
Bendera Malaysia
7.3.3. Lagu Kebangsaan
|
Memahami
kepentingan memartabatkan lambang-lambang negara
Aras
1
1.1 Menyenaraikan
lambang-lambang negara
1.2 Menyatakan
makna yang terdapat pada lambang-lambang negara
Aras
2
2.1 Mentafsir
lirik lagu kebangsaan
2.2 Menghuraikan
fungsi lambang- lambang negara
Aras
3
3.1
Menganalisis peranan lambang-lambang negara
ke arah pengukuhan jati diri bangsa Malaysia
|
Jata
|
Lambang-lambang
|
Menghormati dan menghayati lambang-lambang
negara
Bersikap jati diri
|
Mentafsir lambang-lambang negara
Menyanyikan lagu kebangsaan
|
MINGGU/ TARIKH
|
TEMA/TAJUK
|
HASIL PEMBELAJARAN
|
KONSEP /
ISTILAH
|
BBM
|
UNSUR PATRIOTISME
|
AKTIVITI PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
|
17
29/4
– 3/5
|
BAB
8:
Pembangunan
dan Perpaduan Untuk Kesejahteraan
8.1.
Pembangunan ekonomi
8.1.1.Rancangan Lima Tahun
- Rancangan Malaya l
- Rancangan Malaya ll
a) Rncgn
Malaysia l
b) Rncgn
Malaysia ll
c) Rncgn
Malaysia III
d) Rncgn Malaysia IV
e) Rncgn Malaysia V
8.1.2. Dasar-dasar Pembangunan Ekonomi
Negara
i.
Dasar Pertanian Negara
ii.
Dasar Penswastaan
iii.
Dasar Pensyarikatan
iv.
Dasar Hala Cara Baru
v.
Dasar Peningkatan Daya Pengeluaran Baru
vi.
Dasar Kependudukan
|
Menilai rancangan-rancangan
pembangunan ekonomi negara untuk kesejahteraan rakyat
Aras1
1.1 Menyenaraikan
rancangan pembangunan ekonomi negara
1.2 Menyatakan
matlamat dan usaha yang dilaksanakan dalam Rancangan Lima Tahun
1.3 Menyatakan
dasar-dasar ekonomi negara
Aras 2
2.1 Menghuraikan
matlamat dan usaha yang dilaksanakan dalam Rancangan Lima Tahun
2.2 Mengelaskan
objektif, matlamat dan usaha-usaha yang dilaksanakan dalam Dasar Ekonomi Baru
2.3 Menjelaskan
dasar-dasar Pembangunan Ekonomi Negara
Aras 3
3.1
Membincangkan kejayaan Dasar Ekonomi Baru
ke arah perpaduan dan kesejahteraan rakyat
|
*1 MEI
Cuti Umum Hari Pekerja
|
|||||
MINGGU 18 -
MINGGU 20
PEPERIKSAAN PERTENGAHAN TAHUN TINGKATAN 5 ( 2-21 MEI 2013)
SAMBUTAN HARI GURU PERINGKAT SEKOLAH (23 MEI 2013)
|
||||||||
CUTI PERTENGAHAN TAHUN (24
MEI -
9 JUN 2013)
2 MINGGU
|
||||||||
MINGGU
21 (10 – 14 JUN 2013) :
PERBINCANGAN KERTAS SEJARAH 1 & 2 PEPERIKSAAN PERTENGAHAN TAHUN
|
||||||||
22
17/6
–21/6
|
8.2. Pembangunan dan perpaduan bangsa
8.2.1. Rukun Negara
8.2.2. Dasar Pendidikan Kebangsaan dan
Falsafah Pendidikan
Kebangsaan
8.2.3. Akta
Bahasa Kebangsaan
8.2.4. Dasar
Kebudayaan Kebangsaan
8.2.5. Sukan Untuk Perpaduan
|
Memahami
usaha-usaha ke arah pembangunan dan perpaduan bangsa
Aras 1
1.1 Melafazkan
prinsip-prinsip Rukun Negara
1.2 Menyatakan
langkah-langkah ke arah pembentukan Dasar Pendidikan Kebangsaan
1.3 Menyatakan
kandungan Falsafah Pendidikan Kebangsaan
1.4 Menyatakan kandungan
Akta Bahasa Kebangsaan
1.5 Menyatakan
prinsip-prinsip Dasar Kebudayaan Kebangsaan
1.6 Menyatakan
kepentingan Sukan Untuk Perpaduan
Aras 2
2.1 Menghuraikan
kepentingan prinsip-prinsip Rukun
Negara
2.2 Menjelaskan
kepentingan Dasar Pendidikan Kebangsaan dan Falsafah Pendidikan Kebangsaan
2.3 Menjelaskan
peranan Bahasa Kebangsaan, Kebudayaan Kebangsaan dan sukan ke arah membentuk perpaduan
2.4 Menghuraikan
langkah-langkah ke arah memartabatkan Bahasa Melayu
Aras 3
3.1
Mengupas idea-idea Rukun Negara sebagai
ideologi ke arah perpaduan
|
Melibatkan diri dalam program perpaduan
|
Kajian Teks:
Dasar Pelajaran Kebangsaan
Melafazkan ikrar Rukun Negara
Mentafsir prinsip-prinsip Rukun Negara
|
||||
23
24/6
- 28/6
|
8.3.
Malaysia ke arah negara maju
8.3.1. Wawasan
2020
8.3.2. Idea dan
konsep
8.3.3.
Sembilan cabaran utama
|
Memahami
usaha Malaysia menghadapi cabaran kontemporari dan masa depan ke arah negara
maju
Aras 1
1.1 Menyatakan
matlamat Wawasan 2020
1.2 Menyenaraikan
sembilan cabaran Wawasan 2020
1.3 Menyatakan
usaha-usaha untuk mencapai matlamat Wawasan 2020
Aras
2
2.1 Menghuraikan
sembilan cabaran Wawasan 2020
2.2 Menjelaskan
usaha-usaha yang diambil untuk mencapai matlamat Wawasan 2020
Aras
3
3.1 Membincang
strategi Malaysia dalam menghadapi cabaran masa kini
3.2 Membincangkan
tanggungjawab murid dalam merealisasikan Wawasan 2020
|
Globalisasi
|
Membudayakan ilmu
Tabah menghadapi cabaran
|
*28 Jun Sukan Sekolah/CP3
|
|||
MINGGU/ TARIKH
|
TEMA/TAJUK
|
HASIL PEMBELAJARAN
|
KONSEP /
ISTILAH
|
BBM
|
UNSUR PATRIOTISME
|
AKTIVITI PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
|
24
1/7-5//7
|
TEMA 12:
MALAYSIA DAN KERJASAMA MASYARAKAT ANTARA BANGSA
BAB
9:
Malaysia
Dalam Kerjasama Antarabangsa
9.1. Konflik
antarabangsa
9.1.1 Perang Dunia l dan Perang Dunia ll
|
Memahami
punca dan kesan Perang Dunia l dan Perang Dunia ll
Aras 1
1.1
Menyatakan negara yang terlibat dalam
Perang Dunia l dan Perang Dunia ll
1.2
Menandakan lokasi dalam peta kuasa besar
yang terlibat dalam Perang Dunia l dan Perang Dunia ll
1.3
Menyatakan sebab-sebab meletusnya Perang
Dunia l dan Perang Dunia ll
1.4
Menyenaraikan kesan Perang Dunia l dan
Perang Dunia ll
1.5
Menyatakan tujuan penubuhan Liga Bangsa
Aras 2
2.1
Membandingkan sebab Perang Dunia l dan
Perang Dunia ll
2.2
Menghuraikan kesan Perang Dunia L dan
Perang Dunia ll
2.3
Menghuraikan sebab-sebab kegagalan Liga
Bangsa
Aras
3
3.1
Menghubungkaitkan kesan Perang Dunia l
dengan tercetusnya Perang Dunia ll
3.2
Menganalisis implikasi perang dunia
terhadap keamanan dan kesejahteraan dunia sejagat
|
Kuasa Paksi
Kuasa Berikat
Kuasa besar
|
Grafik
Sedutan filem perang
Video
Peta
|
Bersatu padu dan berharmoni
Menghormati kedaulatan negara-negara yang
merdeka
Adil dan bertimbang rasa
Mematuhi peraturan dan undang-undang
|
Perbincangan
Pengurusan Grafik:
Sebab-sebab dan kesan Perang Dunia l,
Perang Dunia ll dan Perang Dingin
Menonton video Perang Dunia
Melabel peta
|
*5 Julai Hari Koperasi Sekolah
|
|
25
8/7–
12/7
|
9.1.2.
Kemunculan blok dunia dan Perang Dingin (Kemunculan negara-negara
ketiga)
|
Memahami
sebab-sebab berlakunya kemunculan blok dunia dan perang dingin
Aras 1
1.1
Menyatakan maksud blok dunia
1.2
Menyatakan maksud Perang Dingin
1.3
Menyenaraikan sebab pembentukan blok dunia
1.4
Menyenaraikan negara-negara yang terkandung
dalam Blok Dunia
1.5
Menyenaraikan sebab-sebab berlakunya Perang
Dingin
Aras 2
2.1
Menghuraikan sebab berlakunya Perang Dingin
2.2
Menghuraikan kesan Perang Dingin terhadap
kemunculan negara-negara dunia ketiga
Aras 3
3.1
Menghubungkaitkan Perang Dingin terhadap
rantau Asia Tenggara
|
Blok Dunia
Tabir besi
Perang Dingin
Ideologi
Negara dunia ketiga
Kapitalisme
Komunisme
|
Carta / grafik
Peta minda
|
Tolak ansur dalam menghadapi konflik
|
Membandingkan ideologi komunisme dangan
kapitalisme
Peta minda:
Sebab-sebab berlakunya Perang Dingin
|
||
26
15/7-19/7
|
9.2. Peranan dan sumbangan Malaysia dalam
pertubuhan
Antarabangsa
9.2.1 Dasar luar Malaysia
i. Asas
penggubalan
ii. Kepentingan
dasar luar Malaysia
iii. Perkembangan dasar luar Malaysia
|
Memahami dasar luar Malaysia
Aras 1
1.1
Menyatakan dasar luar Malaysia
1.2
Menyatakan asas penggubalan dasar luar
Malaysia
1.3
Menyenaraikan kepentingan dasar luar
Malaysia
1.4
Menyatakan perkembangan dasar luar Malaysia
Aras
2
2.1
Menghuraikan asas-asas yang mempengaruhi
dasar luar Malaysia
2.2
Membincangkan perkembangan dasar luar
Malaysia selepas merdeka
Aras
3
3.1
Merasionalkan sebab-sebab perubahan dasar
luar daripada pro-barat kepada dasar berkecuali
3.2
Menjelaskan kepentingan hubungan luar
|
Dasar luar
Hubungan diplomatik
Pro-barat
Dasar berkecuali
|
Peta minda
|
Berbangga sebagai rakyat Malaysia
Bekerjasama mengekalkan keamanan dunia
|
Membina peta minda :
Asas penggubalan dasar luar
Perbincangan:
Kepentingan dasar luar negara
|
||
27
22/7
– 26/7
|
9.3. Malaysia dalam pertubuhan antarabangsa
i.
Komanwel
ii. Pertubuhan Bangsa-bangsa Bersatu
iii. Pertubuhan Negara-negara Berkecuali
v. Negara-negara Selatan
vi. Pertubuhan Persidangan Islam
|
Memahami peranan dan sumbangan
Malaysia di peringkat antarabangsa
Aras 1
1.1
Menyatakan maksud pertubuhan antara bangsa
1.2
Menyatakan penubuhan pertubuhan
antarabangsa dan matlamatnya
1.3
Menyenarai pertubuhan antarabangsa yang
dianggotai oleh Malaysia
1.4
Menyatakan peranan dan sumbangan Malaysia
dalam pertubuhan antarabangsa
Aras
2
2.1
Menghuraikan peranan dan sumbangan dan
sumbangan Malaysia dalam pertubuhan antarabangsa
2.2
Menjelaskan faedah yang diperolehi Malaysia
sebagai ahli pertubuhan antarabangsa
Aras
3
3.1
Membuktikan keberkesanan peranan Malaysia
di peringkat antarabangsa
|
Kuasa veto
Komanwel
|
Petikan Perisytiharan Langkawi
Grafik / gambar
|
Bersefahaman dan bermuafakat
Semangat kejiranan
|
Perbincangan:
Peranan dan sumbangan Malaysia dalam
pertubuhan antarabangsa
Kajian Dokumen Langkawi
Pengurusan Grafik:
Faedah yang diperoleh Malaysia sebagai
anggota pertubuhan antarabangsa
|
||
28
29/7-
2/8
Dan
29
5/8-6/8
|
9.4. Malaysia dalam pertubuhan serantau
i. ASA
ii. MAPHILINDO
iii. ASEAN9.5.
Cabaran masa depan
(ICT, K-Ekonomi, dan K-Society)
|
Memahami peranan dan sumbangan
Malaysia dalam pertubuhan serantau
Aras 1
1.1
Menyatakan maksud pertubuhan serantau
1.2
Menyatakan pertubuhan yang dianggotai
Malaysia di peringkat serantau
1.3
Menyatakan tujuan penubuhan ASA, MAPHILINDO
dan ASEAN
1.4
Menyenaraikan peranan dan sumbangan
Malaysia dalam pertubuhan serantau
Aras 2
2.1
Menjelaskan tujuan dan pencapaian ASA, MAPHILINDO, dan ASEAN
2.2
Menghuraikan peranan dan sumbangan Malaysia
dalam ASEAN
2.3
Menjelaskan faedah yang diperoleh Malaysia
sebagai anggota ASEAN
Aras 3
3.1
Menghubungkaitkan ZOPFAN dengan keamanan
dan kestabilan serantau
Memahami usaha Malaysia menghadapi
cabaran masa depan ke arah negara maju
Aras 1
1.1
Menyatakan maksud globalisasi
1.2
Menyatakan maksud ICT, K-Ekonomi, dan
K-Society
|
ZOPFAN
serantau
|
Grafik
Peta
|
Bersedia menghadapi cabaran
Negara kita tanggungjawab kita
|
Pengurusan grafik:
Penubuhan dan matlamat pertubuhan
antarabangsa
Kajian peta:
Negara-negara ASEAN
|
||
No comments:
Post a Comment